קבוצה טיפולית מיינדפולנס - mindfulness

צרו קשר

טיפול קוגניטיבי – התנהגותי נמצא בשימוש רחב במסגרת טיפול רגשי. מיינדפולנס יכול להיות חלק מטיפול קוגניטיבי – התנהגותי או טכניקה טיפולית בפני עצמה, הן באופן פרטני והן באופן קבוצתי. לחוות מיינדפולנס – זאת היכולת להיות בקשיבות עם מודעות למה שקורה ברגע מסוים. זהו דיבור מודע ישיר על מה שקורה עכשיו, ללא קשר לשאלה האם החוויה היא חיובית, שלילית או ניטרלית. שני מאפיינים מרכזיים יש למיינדפולנס: זיהוי וקבלה ללא שיפוטיות. זוהי טכניקה בודהיסטית וותיקה המבוססת על התמקדות ברגע הנוכחי ללא שיפוטיות.

למיינדפולנס ישנם מספר עקרונות מרכזיים:

  • התבוננות (observing) – התבוננות ברגשות, תחושות, צלילים, ריחות.
  • תיאור (describing) – תיאור מילולי של החוויה.
  • פעולה מתוך מודעות (acting with awareness) – ריכוז ומודעות לפעולה שנעשית כרגע (ההיפך מטייס אוטומטי).
  • חוסר שיפוט של חוויה פנימית (nonjudging experience) – לקיחת עמדה לא שיפוטית לתחושות ומחשבות.
  • תגובה לא ריאקטיבית לחוויה פנימית (nonreactivity to inner experience) – לאפשר למחשבות ולרגשות להופיע ולהיעלם בלי לנסות לתפוס אותם ולהתעמק בהם.

התערבויות מבוססות מיינדפולנס נמצאות בשימוש במגוון תחומים ומצבים הקשורים לקידום הבריאות והרווחה האישית, בין היתר כדרך טיפול במגוון של בעיות פסיכולוגיות וגופניות הקשורות במתח ולחץ נפשי, כגון: כאב כרוני, פיברומיאלגיה (דאבת השרירים), תסמונת העייפות הכרונית, הפרעות שינה, חרדה ודיכאון, השמנה והפרעות אכילה והתמכרויות. תרומתה של הגישה מתבטאת בין היתר בהפחתת מתח נפשי ופיתוח חוסן ויכולת התמודדות עם מצבי מתח ועם תסמינים פסיכולוגיים וגופניים, הנלווים להם. כמו כן, מתוארת תרומה גם למדדי רווחה סובייקטיביים כמו: מודעות עצמית, שליטה בדחפים וויסות רגשי.

במרכז CBT – קליניקת מומחים ישנה קבוצה טיפולית מבוססת מיינדפולנס בהנחייתה של ד"ר נעמה שפיצר, פסיכותרפיסטית ומורת MBSR, MBCT. הקבוצה נפגשת בימי חמישי בין השעות 18:30-20:00 ומיועדת למבוגרים מגיל 25 ומעלה. המפגשים מורכבים מתרגולי מדיטציה (כעשר דקות) ומשיחה, שבחלקה מתרגלים את מיומנות תיאור החוויה וברובה מיישמים את עקרונות המיינדפולנס אל מול מצבי היום יום של כל אחד ממשתתפי הקבוצה.

לכל שאלה, התלבטות וקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות אלינו ונשמח לענות.

מספר טלפון: 04-6157797