הדרכת הורים (Parent Training - PT)

צרו קשר

הדרכת הורים היא מרכיב חשוב ומרכזי בטיפולים פסיכולוגיים רבים ובפרט בטיפול הקוגניטיבי – התנהגותי. מחקרים רבים מצביעים על תרומתה של הדרכת ההורים לשיפור יעילותו של הטיפול במגוון רחב של קשיים, שמלווים את המשפחה.

 

התוכניות להדרכת הורים ב"מרכז CBT" כוללות שני מרכיבים עיקריים:

 

המרכיב הפסיכו – חינוכי :

במסגרת המרכיב הפסיכו – חינוכי, ההורים והמטפל ממשיגים יחדיו את הקושי ומרחיבים את הידע אודותיו מתוך הספרות והמחקר. ההורים רוכשים ידע על הטיפולים השונים המוצעים למצבם. ההורים לומדים למה לצפות בכל הנוגע לקשייו של הילד לאורך הטיפול. נוסף על כך, ההורים רוכשים הבנה לגבי דרך הטיפול הקוגניטיבית – התנהגותית, דהיינו על הקשר שבין קוגניציות לבין רגשות והתנהגות ועל ההשפעה שיש לחיזוקים חיוביים ושליליים  בשימור דפוסי התנהגות קיימים.

הדרכת הורים בזום - כיתה א
הדרכת הורים בזום - מרכז סי בי טי

שילוב ההורים בטיפול כסוכני טיפול :

אחרי המשגת הקשיים והיכרות עם שיטת הטיפול ההורים והמטפל חוברים לשיתוף פעולה כצוות מטפל. מטרת שיתוף הפעולה היא יישום השיטות הנלמדות בפגישות הטיפוליות והפעלתן ביום יום עם הילד/ים. גם כאשר הדרכת ההורים היא המרכיב היחיד בטיפול ולא חלק מתוכנית הכוללת גם פגישות פרטניות או קבוצתיות עם הילד, מושם דגש על הקניית מיומנויות של מטפל קוגניטיבי – התנהגותי להורה. מיומנויות הבולטות בהדרכת הורים: עיצוב התנהגות, יצירת שינויים קוגניטיביים, הרפיה ודמיון מודרך. במסגרת ההדרכה ההורית ניתן דגש על זיהוי ושינוי של עמדות הוריות לא יעילות ושיפור מיומנויות תקשורת הוריות.

 

תוכניות הדרכת הורים במרכז CBT כוללות:

  • הדרכת הורים פרטנית – הדרכת הורים פרטנית מטרתה, להנחות הורים להתמודד ולטפל בקשיים האישיים שלהם ושל ילדיהם באמצעות לווי רגשי ומתן תמיכה והכוונה לגבי הורות יעילה. ההדרכה נעשית במפגשים פרונטאליים או בזום.
  • הדרכת הורים קבוצתית – הדרכת הורים קבוצתית כוללת מפגש קבוצתי של הורים סביב מכנה משותף. בקבוצה נחשפים לגישות ושיטות מיטיבות לתפקוד והתמודדות. הקבוצות מאופיינות בקשרים וביחסי גומלין הנוצרים בין המשתתפים, שמקדמים תנאים מצוינים לתהליכי למידה ושינוי. ההדרכה מתקיימת על פי קבוצת הגיל של הילדים ו/או על פי סוג הבעיה.

 ההדרכה נעשית במפגשים פרונטאליים או בזום.

לקריאה נוספת:  ליבוביץ, א. (2011). הדרכת הורים. בתוך: נ. מור, י. מאיירס, צ. מרום, וא. ג. שכטמן (עורכים), טיפול קוגניטיבי – התנהגותי בילדים – עקרונות טיפוליים (עמ' 397-415). תל אביב: דיונון.

הדרכת הורים במרכז CBT

מרכז CBT מציעים מפגשי הדרכה פרטניים וקבוצתיים להורים,להתמודדות עם מגוון קשיים. 

מפגשים פרונטליים וגם באמצעות זום. 

קבוצה להורי ילדים שעולים לכתה א

קבוצה להורי מתבגרים ומתבגרות

הדרכת הורים פרטנית

קבוצת הורים למתבגרים